Peelingi chemiczne i medyczne uważane są za skuteczne a jednocześnie mało inwazyjne zabiegi korygujące przebarwienia, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory czy zmarszczki. Peelingi chemiczne to zabieg, w którym za pomocą specjalnych substancji usuwamy niedoskonałości znajdujących się w naskórku. Naskórek zbudowany jest z kliku warstw ułożonych jedna na drugiej. Odpowiednio dobrane mieszaniny związków w optymalnych stężeniach pozwalają usuwać warstwy na różnych głębokościach. W ten sposób pobudzamy komórki do szybszego wzrostu, naskórek odbudowuje się. Odnawiające się warstwy stają się wolne od nieestetycznych zmian.
Działanie peelingów:
- zapobieganie starzeniu się,
- niwelowanie zmarszczek,
- redukcja rozmiarów ujść mieszków włosowych (zmniejszenie wielkości porów),
- poprawianie stanu skóry suchej.
W efekcie stosowania peelingów zwiększa się grubość żywych warstw naskórka i skóry właściwej (do 25%), a także poprawia się jakość włókien elastynowych (wydłużenie i zmniejszenie ich fragmentacji). Odradza się stosowanie peelingów kwasowych latem, skór w tym czasie jest bardzo podatna na promieniowanie UV.
Wybór peelingu zależy od fototypu skóry, jej rodzaju oraz występujących problemów. W przypadku cery tłustej i trądzikowej poleca się kwasy: azelainowy, salicylowy. Do skóry suchej i starzejącej się odpowiednie będą kwasy migdałowy i ferulowy. Dla pacjentów z bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami oraz w celu spłycenia zmarszczek polecane są mocniejsze kwasy: glikolowy lub pirogronowy.