Ultradźwięki

Skóra wraz z postępującym procesem starzenia się robi się coraz suchsza i trudniejsze jest dostarczanie jej substancji odżywczych w postaci kremów albo maseczek. To właśnie wykorzystanie ultradźwięków pozwala na zmiękczenie naskórka, a także poprawienie krążenia i metabolizmu skóry. Co więcej, poprawiają one pH skóry oraz działają bakteriobójczo. Największą popularnością cieszą się dwa zabiegi kosmetyczne wykonywane w oparciu o nie, jakimi są peeling kawitacyjny, a także sonoforeza. Poddanie się im wyraźnie poprawi stan zdrowotny i wygląd twojej skóry, ponieważ zostanie ona oczyszczona z wszelkich produktów ubocznych przemiany materii oraz zrogowaciałego naskórka. Ultradźwięki to również świetny sposób na zmniejszenie zmarszczek, popękanych naczynek, usunięcie przebarwień bądź blizn potrądzikowych. Dzięki nim możesz pozbyć się kłopotliwych ciemnych sińców pod oczami.

Kawitacja

Kawitacja to zjawisko, które zachodzi, gdy wilgotną skórę potraktuje się falami ultradźwiękowymi. Tworzą się wówczas mikroskopijne pęcherzyki gazu, następuje gwałtowna zmiana ciśnienia i szereg procesów, których efektem jest rozbicie martwych komórek rogowej warstwy naskórka. Do zabiegu wykorzystuje się aparat wytwarzający fale ultradźwiękowe, zakończony szpatułką, którą przesuwa się po zwilżanej wodą twarzy. Zjawisko kawitacji to inaczej „zimne gotowanie wody”. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę bezboleśnie i dokładnie, a dodatkowo sterylizuje ją, a wiadomo nie od dziś, że to właśnie bakterie są główną przyczyną wyprysków. Efekt jest zaskakujący ponieważ skóra jest gładka, rozjaśniona, nie ma żadnych podrażnień. Zabieg kończy się zaaplikowaniem ampułki nawilżającej. Możemy na tym poprzestać, ale lepiej wykorzystać stan pobudzenia skóry i poddać ją dodatkowym zabiegom. Fale ultradźwiękowe znajdują bowiem zastosowanie między innymi przy rozjaśnianiu przebarwień , regeneracji skóry i spłycaniu zmarszczek.

Sonoforeza

Za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe wprowadzane są w głąb skóry substancje – w tym przypadku mogą to być również substancje niepolarne i nierozpuszczalne w wodzie (lipidy, witaminy itd.) Efekt zabiegu zależny jest od użytego do zabiegu preparatu ale również od wpływu samych ultradźwięków na tkanki skórne. Obejmuje ono takie reakcje jak wzrost przepuszczalności błon komórkowych, aktywacja metabolizmu komórkowego, zwiększone oddychanie komórkowe.

Wibracje ultradźwiękowe działają na głębsze warstwy skóry jak mikromasaż o charakterze biostymulującym. Poprawie ulega mikrocyrkulacja i przepływ limfy, podwyższa się poziom pH zakwaszonych tkanek. Fibroblasty zostają pobudzone do biosyntezy kolagenu, elastyny.

Wskazania do zabiegów są to miedzy innymi: trądzik, podrażnienia, rozszerzone naczynia włosowate, przebarwienia, starzejąca się i mało elastyczna skóra.

Peelingi chemiczne i medyczne uważane są za skuteczne a jednocześnie mało inwazyjne zabiegi korygujące przebarwienia, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory czy zmarszczki. Peelingi chemiczne to zabieg, w którym za pomocą specjalnych substancji usuwamy niedoskonałości znajdujących się w naskórku. Naskórek zbudowany jest z kliku warstw ułożonych jedna na drugiej. Odpowiednio dobrane mieszaniny związków w optymalnych stężeniach pozwalają usuwać warstwy na różnych głębokościach. W ten sposób pobudzamy komórki do szybszego wzrostu, naskórek odbudowuje się. Odnawiające się warstwy stają się wolne od nieestetycznych zmian.

Działanie peelingów:

  • zapobieganie starzeniu się,
  • niwelowanie zmarszczek,
  • redukcja rozmiarów ujść mieszków włosowych (zmniejszenie wielkości porów),
  • poprawianie stanu skóry suchej.

 

W efekcie stosowania peelingów zwiększa się grubość żywych warstw naskórka i skóry właściwej (do 25%), a także poprawia się jakość włókien elastynowych (wydłużenie i zmniejszenie ich fragmentacji). Odradza się stosowanie peelingów kwasowych latem, skór w tym czasie jest bardzo podatna na promieniowanie UV.
Wybór peelingu zależy od fototypu skóry, jej rodzaju oraz występujących problemów. W przypadku cery tłustej i trądzikowej poleca się kwasy: azelainowy, salicylowy. Do skóry suchej i starzejącej się odpowiednie będą kwasy migdałowy i ferulowy. Dla pacjentów z bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami oraz w celu spłycenia zmarszczek polecane są mocniejsze kwasy: glikolowy lub pirogronowy.